Kaszuby pełne atrakcji
Kaszuby pełne atrakcji

Rekreacja, aktywny wypoczynek w Borsku

Rekreacja to z definicji aktywny wypoczynek często połączony z rozrywką. Rodzaj wybieranej aktywności zależy od zainteresowania i miejsca pobytu. Jest wiele form rekreacji m.in. sport rekreacyjny, aktywność turystyczna. Ruch w obecnych czasach jest bardzo ważny, dlatego namawiamy do aktywnego spędzania wolnego czasu, również urlop nie musi polegać tylko na wygrzewaniu ciała na pełnym słońcu. Zapraszamy do aktywności na Kaszubach!

Atrakcje na Kaszubach

Dawne lotnisko koło Borska

Dawne lotnisko koło BorskaDawne lotnisko wojskowe (okolice Borska) posiada utwardzoną drogę startową o wymiarach 2300 x 30 m, jednak nie spełnia ono już założeń typowego lotniska tylko obecnie jest to miejsce spotkań miłośników lotów holowanych spadochronem, lotów tandemowych, czy paralotni. Teren obecnie dzierżawi Glide Club Gdynia.

Jeziora Wdzydzkie - Morze Kaszubskie

Jeziora Wdzydzkie - Morze KaszubskieJezioro Wdzydze, inaczej "Morze Kaszubskie" to połączone ze sobą jeziora: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Tworzą kształtem krzyż co dodaje atrakcyjności widząc ten krajobraz z lotu ptaka. Akwen znajduje się na terenach Borów Tucholskich, a całość obejmuje Wdzydzki Park Krajobrazowy. Powierzchnię zwierciadła jeziora wdzydzkiego określa się wg różnych źródeł od 1417 ha do 1570 ha . Maksymalna głębokość akwenu to ok. 70 m . Na "Morzu Kaszubskim" znajdują się samotne wyspy, jednak nie wszystkie to wyspy bezludne. Na większych np. Ostrów Wielki, mieszkają ludzie.

Bory Tucholskie - Płuca Kaszub

Bory Tucholskie - Płuca KaszubBory Tucholskie to jeden z największych borów sosnowych w Polsce. Jego wielkość szacowana jest na ok. 3 tys. km2 . Rzeźbę terenu kształtowały lodowce miliony lat temu. Początkowo w borach dominował buk wraz z sosną, rosły liczne liściaste drzewa: dęby, osiki, graby i lipy, jednak po zalesianiu głównie sosną, to ten typ drzew obecnie dominuje w Borach Tucholskich. Na terenie lasów można spotkać wiele dzikich zwierząt: jelenie, sarny, dziki, lisy, czasami wilki, bobry, a ptaki jakie tu występują to: Bielik, rybołów, łabędź niemy, czapla siwa, żuraw zwyczajny, kruk, puchacz, bocian czarny i inne. Na terenie borów utworzono kilka parków i rezerwatów m.in.: Tucholski Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy, Wdzydzki Park Krajobrazowy, Zaborski Park Krajobrazowy.

Grzybobranie - Gatunki grzybów na Kaszubach

Gatunki grzybów na KaszubachLasy w okolicach Borska obfitują w przeróżne gatunki grzybów. Znajdziesz tu popularne odmiany jak i rzadko spotykane. Szczególnie w okresie letnio-jesiennym, kiedy jest sezon na grzyby w Borach Tucholskich przybywa turystów. Grzybobranie to atrakcja i wypoczynek w jednym, tylko trzeba pamiętać, że obok jadalnych grzybów w lesie występują te niejadalne, dlatego warto zbierać runo leśne to, które znamy.

Wędkarstwo - Łowienie na Kaszubach

Łowienie na KaszubachZapraszamy wędkarzy na Kaszuby, tutaj znajdziesz wiele gatunków ryb, m.in.: płocie, leszcze, liny, okonie, węgorze, sandacze i szczupaki. Najciekawszym okazem w jeziorach okolic Borska jest troć, zwana jeziorną, ponieważ występuje w wodach przybrzeżnych Atlantyku, Morza Północnego i Bałtyku, więc do dnia dzisiejszego nikt nie potrafi wytłumaczyć skąd troć znalazła się w jeziorach wdzydzkich.

Skansen we Wdzydzach

Skansen we WdzydzachMuzeum Etnograficzne we Wdzydzach Kiszewskich, Skansen
Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich, Skansen Pierwsze zapisy wskazują, że Muzeum, Skansen (ok. 17 km od Borska) powstało w 1906 roku. Na Skansen składają się stare chaty, zagrody chłopskie i szlacheckie, chałupy i dworki, karczmy, szkoła, kościoły oraz wiatraki, kuźnia i tartak. W chatach znajdują się odnalezione przedmioty użytku codziennego dawnej ludności kaszubskiej.

Kalwaria we Wielu

Kalwaria we WieluJedyna kalwaria w Diecezji Pelplińskiej
Kalwaria we Wielu (ok. 5 km od Borska) szczyci się faktem, że jest jedyna na terenie diecezji Pelplińskiej. Zamysł budowy zaistniał w 1905 roku, a budowę zainicjował ówczesny Proboszcz, ks. Szydzik. Kalwaria składa się z 22 obiektów (kapliczki, stacje Drogi Krzyżowej). W 1998 roku Kalwaria we Wielu została wpisana do rejestru zabytków województwa pomorskiego.

Kamienne Kręgi w Odrach

Kamienne Kręgi w OdrachCmentarzysko kultury wielbarskiej
Kamienne Kręgi w Odrach (ok. 21 km od Borska) to cmentarzysko kultury wielbarskiej. Przypisuje się je wędrówce Gotów, Gepidów nad Morze Czarne ze Skandynawii. Wielkość cmentarzyska określa się na 16,9 ha i obejmuje 10 kręgów kamiennych i 29 kurhanów.

"Odwrócony Dom" w Szymbarku

Odwrócony Dom w Szymbarku"Dom do góry nogami"
W Szymbarku (ok. 41 km od Borska) znajduje się "Dom do góry nogami" - pomysł Daniela Czepiawskiego – gospodarza Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Budynek powstał w 2007 roku. Dom jest naturalnych rozmiarów, jednak wchodzi się do niego przez okno, a wszystkie elementy wewnątrz i na zewnątrz są odwrócone, co powoduje, że zwiedzający ma wrażenie spadania. "Dom do góry nogami" zdobył ogromną sławę, co może wskazywać ilość odwiedzających, do 600 tyś. rocznie. Budynek "leży" w Muzeum w Szymbarku. Szymbark - najdłuższa deska świataNa terenie Muzeum w Szymbarku znajduje się również najdłuższa deska na świecie zrobiona przez Kaszubów. Deska ma rekordową długość 36,93 m i waży ponad 1.100 kg . Deskę cięto 9 dni, zniszczono przy tym 14 pił. Do przeniesienia potrzebna była siła 34 dorosłych osób.

Wieżyca

WieżycaNa narty na Kaszuby
Wieżyca(ok. 45 km od Borska) to góra na Kaszubach, 329 m n.p.m. W pobliżu postawiono Wieżę Widokową im. Jana Pawła II (30 m wysokości), która wystaje ponad konary drzew i daje niczym nieograniczony widok na okoliczny krajobraz z jeziorami i rzekami. Wieżyca to miejsce, gdzie zjeżdżają się miłośnicy nart, którzy nie mają czasu na dłuższy wyjazd w góry, tu mogą testować swój sprzęt narciarski. Polecamy amatorom białego szaleństwa.